Współpraca szkół średnich z MSKN Decybel.

W Zakładzie Układów Elektronicznych i Przetwarzania Sygnałów odbyły się seminaria w których udział wzięli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół średnich współpracujących z MSKN Decybel. Seminarium było okazją do prezentacji projektów uczniowskich, wymiany doświadczeń badawczych oraz poznaniem formy kształcenia na kierunkach technicznych. Dziękujemy za udział wszystkich uczestnikom, życząc dalszego rozwoju zawodowego oraz sukcesów naukowych

Koło Naukowe Decybel na konferencji Naukowy Start 2026!

W dniach 22-24 maja 2026 r. w Łodzi odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa „Naukowy Start 2026”. Nasze Koło reprezentował tam Konrad Zawiślak, który przedstawił publiczności wyniki naszych prac nad projektem autonomicznego robota gąsienicowego „Hidey”.

Podczas referatu pt. „Gdy Google Maps zawodzi, czyli jak zbudować robota, który nigdy nie pyta o drogę”, przybliżył wyzwania związane z nawigacją maszyn w trudnym terenie. Na przykładzie projektu autonomicznego robota gąsienicowego „HIDEY” omówił różnice oraz wyniki analizy dokładności pozycjonowania standardowej technologii GPS SPS oraz technologii RTK, która pozwala na osiągnięcie centymetrowej precyzji. Wyjaśnił również, jak dzięki fuzji danych robot będzie radził sobie z chwilową utratą sygnału w gęsto zalesionym środowisku, płynnie łącząc informacje z GPS z precyzyjną odometrią kół.

Wyjazd na to wydarzenie był dla naszego Koła świetną okazją do pokazania projektu szerszej publiczności oraz cennego networkingu. Możliwość spotkania i wymiany doświadczeń z wieloma osobami z różnych dziedzin nauki oraz uczelni pozwoliła nam spojrzeć na wyzwania robotyki z zupełnie nowej, szerszej perspektywy.

Wracamy z nowymi kontaktami, dużą dawką motywacji i działamy dalej przy projekcie HIDEY!

Spotkanie członków Koła

Za nami udane spotkanie koła, na którym wybraliśmy zarząd na nową kadencję. Przewodniczącym pozostał Tomasz Bachorski, zastępcą Kamil Baran, a stanowisko sekretarza objął Konrad Zawiślak. Aby usprawnić naszą codzienną pracę, podjęliśmy decyzję o założeniu serwera na Discordzie.

Głównym punktem spotkania było podsumowanie sukcesu na międzynarodowych zawodach „Istrobot” w Bratysławie, gdzie nasi reprezentanci zajęli I miejsce w konkurencji „Sklad kečupov” z robotem „IRIS”.

Prace idą do przodu również w pozostałych projektach. Robot gąsienicowy „Hidey” zyskał już wydrukowaną ramę i przeszedł pomyślne testy GPS oraz LiDARu w terenie. Równolegle rozwijamy projekt rozpoznawania Polskiego Języka Migowego. Mamy gotowy prototyp, który sprawnie tłumaczy słowa, a teraz pracujemy nad algorytmem, by lepiej radził sobie w momentach, gdy dłonie się zasłaniają. Na spotkaniu zaprezentowano także działający system szyfrowania danych za pomocą obrazów, który będziemy dalej rozwijać. Gratulacje dla twórców i działamy dalej!

Udział w XXVI Międzynarodowych Zawodach Robotów „ISTROBOT”

W dniu 25 kwietnia Tomasz Bachorski i Kamil Baran wzięli udział w XXVI edycji konkursu „Istrobot”. Reprezentanci koła zajęli I miejsce w konkurencji „Sklad kečupov”. Zawody odbyły się na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie (Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave). W konkurencji rywalizowało łącznie sześć robotów z Czech i Słowacji. Zadaniem było zaprojektowanie, zbudowanie oraz zaprogramowanie robota zdolnego do zbierania puszek na specjalnej planszy. W tegorocznej edycji robot został wzbogacony o kamerę, co poprawiło jego działanie.

Drzwi Otwarte PP 2026

W dniu 16 kwietnia członkowie MSKN Decybel wzięli udział w wydarzeniu '”Drzwi Otwarte”, podczas których spotkali się z uczniami szkół średnich, przybliżając im kierunek Automatyki i Robotyki oraz prezentując projekty realizowane w ramach działalności koła. Przedstawiono robota IRIS, programy dydaktyczno-symulacyjne, kilka wydrukowanych części do nowo powstającego robota, a także inne pomniejsze projekty. Spotkania były okazją do licznych rozmów i wymiany doświadczeń, a uczniowie zadawali wiele interesujących pytań i wykazywali duże zainteresowanie prezentowaną tematyką. Spotkania z uczniami pokazały, że zaangażowanie i pasję, można łączyć ze studiowaniem. Mamy nadzieję, że udział w tych spotkaniach pozwolił uczniom lepiej poznać ofertę edukacyjną Politechniki Poznańskiej i przełoży się na ich decyzję o podjęciu studiów na naszej uczelni w nadchodzącym roku akademickim.

Międzynarodowa konferencja SPA 2025

W dniach 17-19.09.2025 r. na Politechnice Poznańskiej odbyła się międzynarodowa konferencja SPA 2025. Członkowie MSKN Decybel Kalina Zalewska i Bartłomiej Szalwach przygotowali artykuł i wystąpienie pt. ,,Detection of traffic signal for individual vehicle lanes using artificial intelligence”, w którym przedstawili wyniki pracy zrealizowanej w ramach koła naukowego.

Podczas konferencji odbyły się także wystąpienia młodych naukowców ze szkół współpracujących z kołem naukowym. Zespół Szkół Łączności w Poznaniu reprezentowali: Julian Zientkowski i Maciej Gomoła z projektem inteligentnego asystenta głosowego – Apollo. Projekt ten otrzymał także wyróżnienie komitetu naukowego.

Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu reprezentował Jakub Konopiński z artykułem pt. ,,Adaptive Hysteresis Thresholding & Shape Detection Using Artificial Neural Networks”.

Gratulujemy nagrodzonym i uczestnikom oraz zapraszamy za rok z innowacyjnymi pomysłami. Poniżej link do strony konferencyjnej z zakresem tematycznym: https://spaconference.org.pl/?w=110

Nowy Zarząd MSKN Decybel

W dniu 4 czerwca 2025 roku odbyło się zebranie Koła Naukowego, podczas którego wybrano nowy Zarząd na nadchodzącą kadencję. W wyniku głosowania przewodniczącym został Tomasz Bachorski, wiceprzewodniczącym – Kamil Baran, a sekretarzem – Kalina Zalewska. Gratulujemy nowo wybranym władzom i życzymy owocnej pracy oraz wielu sukcesów w rozwoju Koła. Jednocześnie dziękujemy poprzedniemu Zarządowi za zaangażowanie, poświęcony czas i wszelkie inicjatywy podejmowane podczas ich kadencji.